اطلاعات در مورد انواع اتومبیل

طرح خارجی

همانطور که در يادداشتهای قبلی ذکر شد طرح ظاهری سيناد ۱ توسط شرکت بی ام اس انگلستان آفريده شد و يکی از مشخصه های بارز آن چهره نسبتا خشمگين و عصبانی خودروهای سيناد ۱ در نمای جلوی خودرو است که تا حدودی اين حالت ديناميک مديون خطوط موجود بر روی درب موتور است که پس از تغييراتی که در اين خطوط و نمای جلوی سيناد ۱ توسط کيش خودرو اعمال شد کمی از حالت خشمگين آن کاسته شد و خودروی سيناد ۲ شکل گرفت که طرفداران خاص خود را دارد . در مجموع ، سيناد ، ظاهری متفاوت را نسبت به خودروهای موجود در بازار ايران ارائه داد که مقبوليت آن دقيقا وابسته به سليقه افراد است و نظراتی که در مورد آن مطرح گرديده کاملا متفاوت از يکديگر بوده است .

فضای داخلی خودرو

اولين نکته ای که در هنگام سوار شدن بر خودروی سيناد جلب نظر می کند درب های بزرگ و نسبتا سنگين خودرو می باشد که در خيابانهای تهران گاهی دردسرساز می شوند و همچنين زاويه ماکسيمم باز شدن درها تا حدودی کم به نظر می رسد (جا داشت در ميزان باز شدن درهای جانبی خودرو تجديد نظر صورت می گرفت ) . پس از قرار گرفتن بر روی صندلی ، آن را راحت می يابيد مخصوصا برآمدگيهای جانبی صندليهای جلو ساپورت مناسبی را در سر پيچها ارائه می دهند . نکته ای که در اين بخش کمی تامل بر انگيز می نمايد عدم وجود مکانيزم تنظيم ارتفاع صندلی جلو می باشد چرا که در حالت استاندارد کفی صندليها از کف اتاق خودرو فاصله کمی دارد و اگر هم فردی نسبتا بلند قد باشيد صندلی ساپورت کافی را برای رانها ارائه نداده و در سفرهای طولانی احساس خستگی می نماييد .  البته اين مشکل ناشی از هم سطح بودن رکاب خودرو با کفی اتاق می باشد يعنی به علت بالا بودن کف خودرو سازنده مجبور شده تا ارتفاعی کمتر از ارتفاع مرسوم خودروهای ديگر برای پايه های صندلی ايجاد کند چرا که فضای کافی در بالای سر سرنشين ايجاد گردد. در مجموع خودرو دارای فضای ايده آل برای حمل پنج سرنشين حتی در سفرهای طولانی می باشد . در نمای داخلی سعی شده تا  با استفاده از طرح چوب بر روی داشبورد و غربيلک فرمان و دستگيره های در بر زيبايی محيط داخلی افزوده شود که کيفيت اين قطعات در حدی کاملا معمولی به نظر می رسد همچنين داشبورد خودرو دارای طرحی زيبا است ولی متاسفانه کيفيت ساخت و مونتاژ آن دور از انتظار است . قطعات تريم داخلی خودرو دارای طراحی مناسب می باشد ولی کيفيت آنها که از جنس مواد کامپوزيت ساخته شده اند مطلوب نيست و شيوه نصب آنها در مقايسه با تريم داخلی ديگر خودروها متفاوت و همراه با ايجاد نويز در بعضی مواقع می باشد . برای سوار شدن سرنشينان عقب کافی است دستگيره تنظيم زاويه پشتی صندليها را حرکت دهيد تا صندليهای جلو در جلوترين موقعيت و همچنين پشتی صندليها در حالت خم شده قرار بگيرند که اين مکانيزم تک اهرمی يکی از نکات مثبت در سوار و پياده شدن از خودرو است .

حرکت بر روی جاده و ديناميک رانندگی

با نشستن بر روی صندلی راننده و مشاهده شاخص نشانگر سرعت خودرو که در انتها عدد ۲۴۰ را نشان می دهد مطمئنا چشمانتان برقی خواهد زد . با چرخاندن سوئيچ ، موتور خودرو به آسانی روشن می شود ( روشن شدن موتور در هر دمايی  به خاطر سيستم انژکتوری به راحتی انجام می شود ) با فشردن پدال گاز صدايی متفاوت نسبت به ديگر خودروهای ساخت داخل خواهيد شنيد که تا حدودی دلنشين است ولی دور گرفتن موتور در مقايسه با انواع خودروهای پژو تا حدودی سنگين تر و با طمانينه صورت می پذيرد . با تعويض دنده ها از گيربکس خودرو رضايت کامل خواهيد داشت و جابجايی کم دسته دنده برای تعويض ، باعث ايجاد حالت اسپرت در رانندگی می شود ، عملکرد کلاچ رضايتبخش است . اگر از حالت تخت پدال گاز از حالت سکون استفاده کنيد زمانی نزديک به ۱۱ ثانيه به طول می انجامد تا سرعت خودرو به ۱۰۰ کيلومتر بر ساعت برسد ، تسلط بر خودرو به واسطه فرمان حساس آن بسيار عالی است ضمن آنکه نقطه ثقل پايين خودرو باعث می گردد تا جسارت فوق العاده ای را در عبور از پيچها به خرج دهيد که اين خاصيت فوق العاده انواع سيناد مديون داشتن شاسی فولادی مجزا که در پايين ترين بخش بدنه قرار گرفته می باشد . سيناد به طرز نا خود آگاهی ميل به سريع راندن و انجام مانورهای دلچسب را در شما ايجاد می کند چرا که ترمز خودرو هم در هر سرعتی ياری رسان شما است و به جرات ميتوان گفت دليل اين تسلط فوق العاده دارا بودن چنين سيستم ترمز قوی و قابل اعتمادی می باشد . فرمانبری خودرو از فرامين شما فوق العاده است .

از لحاظ نقاط کور موجود در طراحی بدنه به ستونهای کناری شيشه ی جلو ، ستون قطوری که کمربند به آن متصل شده و دو ستون مستطيلی شکل انتهايی خودرو می توان اشاره کرد که استفاده از آينه های جانبی را در راندن خودرو در هر دو جهت عقب و جلو اجتناب ناپذير می کند . اگر از سيستم هشدار دهنده هنگام حرکت به سمت عقب استفاده می شد تسلط بهتری در هنگام پارک کردن خودرو در شهر شلوغی مثل تهران فراهم می آمد . (ستونهای عقبی مانع ديد هستند ) .

ايمنی غير فعال بوسيله دو کمربند ايمنی در جلو تامين شده است ( استفاده از کمربند های ايمنی به علت موقعيت ستونهای پايه آنها و درهای بزرگ خودرو حالت آزار دهنده ای ايجاد می کند گرچه سازنده از گايدهايی برای راهنمايی تسمه کمربند ايمنی بر روی صندلی ها استفاده نموده اما در عمل استفاده از کمربند ايمنی آزار دهنده است که جای دارد از مکانيزمی شبيه به خودروی سی ال کی مرسدس بنز استفاده شود ) ، در بخش ايمنی فعال قدرت متغير سيستم ترمز به نسبت وزن سرنشينان بواسطه وجود سوپاپ ال ای وی از نکات مثبت به شمار می رود . همچنين طراحی حجيم و قابل اعتماد فولادی شاسی خودرو که در انگلستان صورت گرفته و توسط موسسه تست مايرا هم تاييد شده موجب آسايش خاطر شما خواهد شد همانطور که در تصادفاتی که متاسفانه به دليل بی احتياطی ها رخ داده آمار تلفات و جراحت ها ( که توسط کيش خودرو نيز تاييد می گردد) به شدت نسبت به خودروهای هم رده کم بوده است . 

سرويس و نگهداری و هزينه تعميرات

به علت فرانسوی بودن قوای محرکه ، سيستم ترمز ، فرمان و تعليق خودروی سيناد ، در صورتی که رعايت نکات مورد اشاره در دفترچه راهنمای خودرو نظير بازديد سيالهای روانکار و خنک کار را بنماييد ميتوان گفت تا ۲۰۰۰۰۰ کيلومتر پيمايش خودرو به جز مواد مصرفی نظير لنت ترمز ، فيلترها و روغن ها هزينه ديگری را متحمل نخواهيد شد البته در شهرهای شلوغی نظير تهران پس از حدودا پيمايش ۱۰۰۰۰۰ کيلومتر به تعويض مجموعه ديسک و صفحه کلاچ نياز پيدا خواهيد کرد .

تا زمان نگارش اين مطلب تامين کننده قطعات يدکی خودروهای سيناد تعميرگاههای کيش خودرو بوده اند ولی نکته قابل تامل درباره لوازم يدکی خودروی سيناد اين است که تمامی قطعات موسوم به پاورترين ( شامل موتور ، گيربکس ، ديفرانسيل ، سيستم تعليق ، ترمز ، فرمان ) اين خودرو با خودروی لوگان که قرار است از ابتدای سال ۸۵ به طور انبوه وارد بازار ايران گردد و داخلی سازی (ايرانيزه) گردد مشابه است اما اين استثنائات را نيز بايد در نظر داشت :

۱ـ سرسيلندر موتور خودروی لوگان (ال ۹۰ ) دارای ۱۶ سوپاپ و دو ميل سوپاپ در آن است ( همانند موتور ۲۰۶ در تيپهای ۵ و ۶ ) اما سرسيلندر موتور سيناد ۸ سوپاپ و يک ميل سوپاپ دارد . کد موتور خودروی سيناد و لوگان برابر است و پارامترهايی نظير قطر و کورس پيستون و بلوکه سيلندر آنها با يکديگر برابر است . نتيجه گيری آنکه تفاوت ۱۸ اسب بخاری قدرت خروجی موتورهای لوگان و سيناد ناشی از تفاوت در تعداد سوپاپها و راندمان حجمی بالاتر در موتور لوگان است .

۲ـ اکسل عقب خودروی سيناد از نوع ميل پيچشی است (مشابه با سمند ، ۴۰۵ ) ولی اکسل عقب خودروی لوگان دارای فنرهای لول (همانند دوو سی يلو ) می باشد که از خودروی کليو به عاريت گرفته شده است .

به جز دو مورد فوق تفاوت ديگری بين اين دو خودرو از لحاظ پاورترين تشخيص نداده ام . به عنوان نمونه شرکت چرخشگر تبريز وظيفه توليد گيربکس لوگان (سيناد ) را بر عهده گرفته است و برنامه توليد آن را در دست اجرا دارد ، قراردادهايی نيز برای توليد بخشهای ديگر پاورترين لوگان با ديگر قطعه سازان ايرانی منعقد گرديده که فرصت ذکر جزئی آنها از حوصله اين مقاله خارج است .

در مجموع به نسبت مبلغ پرداختيتان برای خريد يک سيناد ، ارزشی بيشتر را دريافت می نماييد .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۸۶ساعت 22:34  توسط مسعود ذاکر | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
لطفا یه سری به آرشیو ما بزنید ضرر نمی کنید هوادار تراكتورسازي تبريزدرباره وبلاگ
من عاشق ماشین هستم به همین خاطر تصمیم گرفتم یه وبلاگ بسازم تا عاشقان ماشین بیان و از اطلاعات اون استفاده کنن.اگه هم کسی اطلاعات خودروی خاصی را میخواهد در قسمت نظرات بنویسد تا اطلاعات اون ماشین رو بنویسم

پیوندهای روزانه
وبلاگ عشق ماشین دیزل
سایت گسترش صنعت قالب
سایت گروه صنعتی آمیکو
سایت شرکت بن رو
شرکت تولیدی عقاب افشان
سایت گروه صنعتی رانیران
سایت صنایع خودرو سازی مدیران
سایت شرکت خودرو سازی کرمان خودرو
سایت شرکت خودرو سازی راین
سایت شرکت خودرو سازی مرتب
سایت گروه صنعتی زاگرس خودرو
سایت شرکت خودرو سازی بهمن
سایت شرکت کیش خودرو
سایت گروه صنعتی پارس خودرو
انجمن خودرو سازان
سایت خودروی مگان
سایت موسسه اسپورت اتومبیل IFM
سایت گروه صنعتی سایپا
سایت گروه صنعتی ایران خودرو
آرشیو پیوندهای روزانه

java blog

2pak
آرشیو مطالب پیشین
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
تیر ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
مهر ۱۳۸۶
شهریور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تیر ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
اردیبهشت ۱۳۸۶
پیوندها
فقط اتومبیل
وبلاگ سیامک مهرانفر
وبلاگ بابا برقي
فروشگاه سی دی بازار روز
وبلاگ ماشین بازان
وبلاگ شعرو ادب فارسی
مرجع بدنسازي و پرورش اندام
وبلاگ آقا حسام
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

طراح قالب

دیجیتال کیوان